Jakub Plebanek

 

Jakub Plebanek

 

Urodził się 10 maja 1910 r. w Szynwałdzie, w przysiółku Dolcza, niedaleko Świniogóry. Wiele starszych już osób pamięta go jako osobę, która zajmowała się ziołolecznictwem. Ludzie przyjeżdżali do niego ze swymi dolegliwościami z różnych stron Polski: ze Śląska, Kielecczyzny, a nawet z Mazowsza. Mieszkańcy całej wsi przychodzili po porady.

Wiedzę o ziołach zawdzięczał swemu ojcu, również Jakubowi Plebankowi, który podczas I wojny światowej był felczerem w armii cesarskiej. Tym sposobem jego syn odziedziczył po nim wiele książek na temat medycyny konwencjonalnej i poszedł w ślady ojca.

W latach 50-tych Jakub wybudował nowy dom. Znajduje się on do tej pory na Wągrodach, na Starych Drogach, a mieszka w nim żyjąca jeszcze żona Jakuba.

Jakub Plebanek, zwany także ''Kubusiem'', był osobą wszechstronnie uzdolnioną. Zajmował się stolarką, robił okna, drzwi i meble, charakter tej pracy jednak nie był zarobkowy. Robił i naprawiał buty, grał na harmonijce, bębnach oraz skrzypcach. Często akompaniował na weselach i przyjęciach. Lubił tzw. zdrowy tryb życia - wspominają osoby z rodziny.

Zmarł w wieku 72 lat, 5 sierpnia 1982 r.

 

Tekst: Urszula Plebanek

 

 

........................