Kapliczka - grota Matki Bożej z Lourdes

 

 

Grota - kapliczka w Szynwałdzie w kształcie sztucznej groty

 

Miejsce

Znajduje się naprzeciw Domu Sióstr Służebniczek NMP NP, w sąsiedztwie drogi powiatowej Tarnów-Ryglice.

 

Opis

Według tradycji powstała na początku XX w. z inicjatywy ks. Aleksandra Siemieńskiego, w miejscu zlikwidowanej karczmy. Zbudowana jest m.in. z piaskowców wydobywanych niegdyś w pobliskim kamieniołomie. We wnęce znajduje się figura Matki Bożej z Lourdes. Na szczycie budowli zamontowany został żeliwny krzyż, a od przodu metalowe ogrodzenie.

Kiedyś znajdowało się tam niewielkie, sztuczne źródełko. Informacje o nim podaje Agnieszka Kantor, uczennica szkoły na Świniogórze, w relacji z wycieczki do Szkoły Rolniczej. […] Śpiewając i maszerując doszliśmy do willi pani Dziurawcowej. Dom ten budowany jest w stylu zakopiańskim. W pobliżu tego domu jest studnia. Do studni tej przywiózł ksiądz prałat Siemieński litr wody z Lourdes. Od tej studni idzie woda rurą do groty zbudowanej z kamieni na wzór groty w Lourdes. Tam wytryska ta woda jako źródełko. […]

W 2021 r. kapliczka została gruntownie wyremontowana, w 2022 r. zamontowane zostało oświetlenie.

W niektórych publikacjach nazwa Grota wymieniana jest jako część wsi, w rzeczywistości odnosi się ona tylko do kapliczki.

 


2021-2022 r.


   

 

Zobacz również

 

Źródła

  1. Kantor Agnieszka, Opis wycieczki do Szkoły Rolniczej Żeńskiej w Szynwałdzie, "Orli Lot" 1948, nr 12.
  2. Kapliczki i krzyże przydrożne na terenie Szynwałdu, Szynwałd 2007.
  3. Madeja Magdalena, Gmina Skrzyszów i jej krajobraz w świetle nazw terenowych, Szynwałd 2014.
  4. Schematyzm Diecezji Tarnowskiej 1983, t. 2, cz. 1, Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie diecezji tarnowskiej. Tekst, red. Jan Rzepa.
  5. Urzędowe nazwy miejscowości i obiektów fizjograficznych, t.15, Powiat tarnowski i powiat miejski Tarnów, województwo krakowskie, [b.m.] 1964.

 

 

........................