Pomnik rozstrzelanych partyzantów

Miejsce

Pomnik znajduje się w przysiółku Ziębówka, w lesie, na wzniesieniu.

 

Nazywany jest również "Pomnikiem w Paprociach". Został zbudowany w miejscu rozstrzelania przez Niemców 3 osób, za przynależność do Armii Krajowej. Według różnych źródeł stało się to 7 lub 8 września 1944 r. Zginęli wtedy: sierżant Jan Kusek z Szynwałdu, lat 48 [lub 49]; kapral Stanisław Kopacz z Szynwałdu, lat 48 [lub 49] i Ludwik Kawa z Trzemesnej, lat 25. W dniu 15 grudnia 1945 r. miała miejsce ekshumacja zwłok partyzantów, a dzień później uroczysty pogrzeb na cmentarzu parafialnym.

Na betonowym, prostokątnym postumencie umieszczony jest żeliwny krzyż z koroną cierniową. Poniżej tablica pamiątkowa ze zdjęciami i nazwiskami rozstrzelanych. Wewnątrz postumentu znajduje się zamurowana, szklana butelka z opisem okoliczności powstania pierwszego pomnika wykonanego przez partyzantów i odnowienia obecnego. Miało to miejsce w 1994 r. z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie. Całość otoczona jest metalowym ogrodzeniem, z wizerunkiem orła z przodu. Do pomnika prowadzą betonowe schody.

W dniu 11 września 1994 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionego pomnika.

 

Napis na tablicy

DLA CIEBIE POLSKO

I DLA TWEJ CHWAŁY

DNIA 8.IX.1944 NA TYM MIEJSCU

ZOSTALI ROZSTRZELANI

PRZEZ NIEMCÓW

JAN KUSEK SIERŻANT

STANISŁAW KOPACZ KAPRAL

LUDWIK KAWA

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 

Obecnie na cmentarzu parafialnym w Szynwałdzie znajduje się odnowiona mogiła dwóch partyzantów: Stanisława Kopacza i Jana Kuska.

  

Pomnik przed remontem 

Zobacz również

 

Wykaz źródeł

  1. Niemiec Anna, Stec Lucyna, Szczęch Jolanta, Miejsca pamięci narodowej na terenie gminy Skrzyszów, Szynwałd 2002.
  2. Plebanek Kazimierz, Szynwałd. 650-lecie dziejów wsi i parafii, Szynwałd 1994.
  3. Pomniki i miejsca pamięci narodowej. Przewodnik, cz. 1, red. Beata Dziduszko, Andrzej Łabno, Anastazja Smagacz, Tarnów 2006.
  4. Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Województwo tarnowskie, Warszawa 1984.