Jubileusz 60-lecia biblioteki w Zalasowej

Na rok 2017 przypada 60 rocznica powstania Biblioteki w Zalasowej. Jubileusz obchodzony był 28 października, w Pałacu pod Dębami.

Na początku uroczystości głos zabrała pani Beata Jagodzińska - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Ryglicach, witając i dziękując za przybycie wszystkim gościom.

Historię instytucji przybliżył historyk dr Jan Hebda w wykładzie pt. ''Obrazki z przeszłości wiejskiej biblioteki publicznej w Zalasowej''. Warto wspomnieć, że pierwszym zalasowskim bibliotekarzem i jednocześnie założycielem był Henryk Rakoczy. Piastował swoje stanowisko przez 19 lat, aż do 1974 roku, kiedy to zastąpiła go Zofia Papuga. Stanowisko bibliotekarki sprawowała przez 34 lata, wówczas w 2008 roku zastąpiła ją Monika Zegar. Uczestnicy wysłuchali również wykładu pt. ''Rola małych bibliotek publicznych'', który wygłosił wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej pan Tadeusz Trytek.

W prezentacji multimedialnej zgromadzeni mogli zobaczyć historię biblioteki od początku istnienia do współczesności. Ukazano sylwetki zalasowskich bibliotekarzy, budynki w których mieściła się i mieści obecnie biblioteka, a także formy działalności podejmowane przez bibliotekę.

W części artystycznej wieczoru wystąpił zespół ''Leliwa Jazz Band'', grający na scenie od blisko 40 lat. Po uczcie muzycznej przyszła pora na podniebienie bowiem na scenę wjechał piękny tort w kształcie książki ufundowany przez Annę Florczak - Firma Handlowo-Usługowa Sowa. Po wspólnie wzniesionym toaście i odśpiewaniu sto lat wszyscy zgromadzeni goście udali się na poczęstunek przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich, w czasie którego nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i ciepłych słów.

Tekst (skrócony): Edyta Pawłowicz www.bibliotekaryglice.pl

   

 

........................