Otwarcie wystawy "Świat Toruńskiego Piernika"

W piątek, 23 lutego 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie została otwarta wystawa "Świat Toruńskiego Piernika".

Tradycje wyrobu pierników i historię dawnego rzemiosła przedstawił uczestnikom Krzysztof Lewandowski z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Każdy mógł również spróbować samemu wykonać swój piernik, który po upieczeniu zabrał do domu.

Wystawa "Świat Toruńskiego Piernika" prezentuje tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Powstała w 2008 roku i stanowi "wędrujący" wariant wystawy znajdującej się w Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu.

W centralnym punkcie sali znajduje się stylizowana drewniana koga, nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrzu zaaranżowane zostały m.in. średniowieczny kram, sklep z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wieczna piekarnia.

Kogę wypełniają kunsztownie rzeźbione formy do pierników, średniowieczne dzbany i misy, nowożytne naczynia cynowe, XIX-wieczne formy do cukierków oraz piernikowe opakowania. Ekspozycję uzupełniają pomoce dydaktyczne, aromatyczne i egzotyczne przyprawy, plansze informacyjne, archiwalne zdjęcia i plakaty oraz stylizowane postacie kupca, piekarza, kramarki oraz XIX-wiecznej sprzedawczyni.

Wystawa będzie otwarta do 15 kwietnia 2018 r. Zapisy na zwiedzanie połączone z warsztatami pod nr tel. 14 674-23-46.