top

 

Start Ochotnicza Straż Pożarna
Ochotnicza Straż Pożarna PDF Drukuj Email

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie
33-158 Szynwałd 8a
tel. 604 905 870

 

 

Historia


Ochotnicza Straż Pożarna w Szynwałdzie została założona w 1887 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Aleksandra Siemieńskiego. Była ona bardzo potrzebna we wsi, gdyż w tamtych czasach z powodu drewnianej zabudowy, dachów krytych słomą i powszechnym braku kominów w domach często wybuchały pożary. Początkowo szynwałdzka Straż Ogniowa podlegała Zarządowi Głównemu Kółek Rolniczych i dysponowała trzema sikawkami. Później dokupiono kilka beczek, w których była dowożona woda do pożaru. Środkiem lokomocji były wtedy woły lub konie, a syrenę zastępował dzwon kościelny. Straż była dobrze zorganizowana i uchodziła za jedną z lepszych w okolicy.

 

      Szynwałd - Stara pieczęć OSP  Szynwałd - Stara pieczęć OSP Szynwałd - Stara pieczęć OSP     

               Pieczęć używana od 1923 r. do wybuchu II wojny światowej.

 

Przed wojną prezesami straży byli: Wojciech Cichoń, Józef Kantor i Ludwik Antosz. Działali również: Antosz Franciszek, Antosz Walenty, Chrostek Stanisław, Czarnik Grzegorz, Galus Józef, Iwan Piotr, Jop Józef, Kantor Józef, Kantor Wojciech, Kopacz Józef, Kopacz Kazimierz, Kusek Jan, Kusek Jan, Mazur Jan, Mazur Józef, Micek Jakub, Szczęch Stanisław, Szczęch Stanisław, Śrutek Jan, Tragarz Stanisław, Tryba Piotr, Zegar Franciszek, Zegar Stanisław. W czasie II wojny światowej działalność straży została czasowo zawieszona, a wielu druhów brało czynny udział w działaniach wojennych.

 

                                      Strażacy z Szynwałdu

 

Po II wojnie światowej władze gminne w Ryglicach nakazały sołtysowi Szynwałdu Józefowi Galusowi przekazanie sprzętu i umundurowania do siedziby gminy. Pomimo tego jednostkę ponownie reaktywowano. Dokonał tego pierwszy powojenny komendant Józef Iwan, który zdobył nowy sprzęt i prowadził szkolenia. W tym czasie aż do 1975 r. remiza znajdowała się w stajniach podworskich. W 1952 r. straż otrzymała pierwszą motopompę. W 1959 r. mieszkańcy Szynwałdu w podziękowaniu za ofiarność i poświęcenie w ratowaniu ludzi i dobytku ufundowali straży sztandar. W 1961 r. został zakupiony samochód Dodge 3/4, który służył do 1971 r. W 1970 r. straż zdobyła nową motopompę typu M-400, a jednostka została zakwalifikowana do wyższej grupy w systemie ratowniczym M-2. W 1973 r. rozpoczęto budowę remizy na działce na wprost kościoła, zakupionej za własne fundusze strażaków. W 1975 r. sprzęt pożarniczy został przeniesiony do pomieszczeń Kółka Rolniczego. 25 lipca 1982 r. remiza została oddana do użytku. Przez kilka lat część budynku wynajmowała Szkoła Podstawowa i Biblioteka Publiczna, działał tam Klub Rolnika.

 

                                       Szynwałd - Remiza w 1999 r.

                                                 Remiza w 1999 r.

 

W latach 1971-1983 straż nie dysponowała żadnym samochodem gaśniczym, do pożaru jechano końmi lub traktorem. Dopiero w 1983 r. dzięki Komendzie Rejonowej Straży w Tarnowie, jednostka otrzymała samochód pożarniczy Star 266 GBM. W 1984 r. została poświęcona przez ks. Stefana Zymułę figura św. Floriana, która do 2012 r. znajdowała się w gablocie na budynku remizy, a obecnie stoi w świetlicy strażackiej. W 1989 r. wybudowano wieżę do suszenia węży. W 1990 r. druhowie wykonali schody do kościoła parafialnego, znajdujące się po prawej stronie od drogi głównej, nazywane odtąd schodami strażackimi. W 1992 r. kilku druhów brało udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej. 9 maja 1993 r. odbyły się obchody 105-lecia istnienia OSP w Szynwałdzie. 11 września 1994 r. odbyło się poświęcenie odnowionego przez strażaków pomnika rozstrzelanych trzech partyzantów.

 

                            Szynwałd - OSP wieża do suszenia węży Szynwałd - OSP figura św. Floriana na budynku remizy

 

W 2001 r. poświęcony został nowy sztandar strażacki. W tym samym roku rozpoczęto rozbudowę remizy, powstało nowe skrzydło, w którym mieści się obecnie sklep wielobranżowy, salon fryzjerski, świetlica, sala dla gości, zaplecze kuchenno-sanitarne. W starej części znajdują się garaże na samochód i sprzęt pożarniczy, sklep spożywczo-przemysłowy, a na piętrze sale wynajmowane na organizację wesel, spotkań i innych uroczystości. W 2012 r. cały budynek został ocieplony i wykonano nową elewację.
Po II wojnie światowej naczelnikami i prezesami byli: Józef Iwan, Józef Laska, Stanisław Micek, Roman Smoleń, Wojciech Gębica, Franciszek Chrostek, Stanisław Stańczyk, Jan Pazder, Zdzisław Tryba, Stanisław Żywiec. Obecnie w straży działają: Druhowie Czynni, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i Żeńska Drużyna Pożarnicza.

 

               Szynwałd - Remiza OSP Szynwałd - Remiza OSP

               Szynwałd - Remiza OSP Szynwałd - Remiza OSP

                                         Szynwałd - Remiza OSP - tablica

 

17 lutego 2012 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. OSP Szynwałd jest drugą po skrzyszowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy, która znalazła się w tym systemie. Warunkiem funkcjonowania jednostek ochotniczych w KSRG jest posiadanie dwóch samochodów bojowych oraz odpowiedniego sprzętu. Warunki te zostały spełnione, kiedy to strażacy z Szynwałdu pozyskali nieodpłatnie z KM PSP w Tarnowie samochód marki LUBLIN typu BUS który został karosowany z własnych funduszy jako lekki samochód ratowniczo-gaśniczy oraz dwa komplety aparatów powietrznych firmy AUER. Ponadto przy udziale środków finansowych ok. 24 000 zł Urzędu Gminy i Związku OSP RP Oddział Wojewódzki został zakupiony nowy zestaw hydrauliczny firmy WEBER do ratownictwa technicznego oraz sprzęt ochrony dróg oddechowych firmy AUER.

 

               Szynwałd - Samochód pożarniczy OSP Szynwałd - Samochód pożarniczy OSP

                                            Samochody pożarnicze.

 

1 lipca 2012 r. odbyły się uroczyste obchody 125-lecia OSP w Szynwałdzie. W tym dniu poświęcono również figurę św. Floriana, która znajduje się obecne przed budynkiem remizy. W czasie Świąt Wielkanocnych straż pełni honorową wartę przy Grobie Pańskim, a także kieruje ruchem i pomaga w organizacji różnych uroczystości w Szynwałdzie.

 

                     b_200_200_16777215_0___images_stories_podraza-stanislaw_budynki_straz-wielkanoc-a.jpg b_200_200_16777215_0___images_stories_podraza-stanislaw_pomnik-partyzantow_szynwald-pomnik-14a.jpg

               b_200_200_16777215_0___images_stories_podraza-stanislaw_peregrynacja-2001_szynwald-peregrynacja-25a.jpg b_200_200_16777215_0___images_stories_2011-swieto-niepodleglosci_szynwald-swieto-niepodleglosci7594a.jpg

 

Zarząd OSP Szynwałd - 2011 r.

Prezes - Stanisław Żywiec

W-ce prezes - Tomasz Bańdur

Naczelnik - Tomasz Pruchnik

Z-ca naczelnika - Paweł Krakowski

Sekretarz - Kazimierz Mazur

Skarbnik - Grzegorz Krakowski

Gospodarz - Józef Pruchnik

Kronikarz - Iwona Pruchnik

Członek - Adam Plebanek

Członek - Michał Bańdur

Członek - Bartosz Stańczyk


 

Literatura

  1. Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie
  2. Plebanek Kazimierz, Szynwałd, 650-lecie dziejów wsi i parafii, Szynwałd 1994
  3. Strażacy ziemi tarnowskiej, Bochnia 2008
 

Stare fotografie

x-pd-szynwald-mieszkancy-1938-0008a.jpg

Jesień w Szynwałdzie

jesien-2017_IMG1702.jpg

Wydarzenia

  

  

  

  
bottom

© Anna Mądel   2009-2017   Strona wykorzystuje pliki cookies