Szynwałd dla Niepodległej

W dniu 29 października 2018 r. w Szynwałdzie odbyła się uroczystość patriotyczna "Szynwałd dla Niepodległej" zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce w kościele parafialnym podczas mszy św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. proboszcz Józef Michalski wraz z ks. Marcinem Górskim. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik "Poległym za Ojczyznę", gdzie miał miejsce Apel Poległych. Kolejnym punktem uroczystości było wspólne spotkanie przy ognisku i śpiewanie pieśni patriotycznych i niepodległościowych, w czasie którego wyświetlana była multimedialna prezentacja historyczna. Goście otrzymali również śpiewniki, specjalnie przygotowane na tę okazję.

Rozstrzygnięte zostały także gminne konkursy: historyczny "Mieszkańcy Gminy Skrzyszów w walce o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej w latach 1914-1922" i konkurs plastyczny "Niepodległa od stu lat".

Na zakończenie każdy mógł spróbować wojskowej grochówki, serwowanej przez Marka Stańczyka. Uroczystość przygotowały: Jolanta Krakowska, Jolanta Szczęch, Anna Niemiec, Lucyna Stec, Ewelina Wójtowicz, a chór szkolny Maria Plebanek.