Dyskusyjne spotkanie filmowe w bibliotece w Szynwałdzie

W dniu 12 stycznia 2018 r. w bibliotece w Szynwałdzie został wyświetlony film "Pokot".

Projekcja odbyła się w ramach dyskusyjnego spotkania filmowego, które poprowadziła Dominika Dąbek, studentka piątego roku filmoznawstwa.

Film "Pokot" to dramat i kryminał w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik na podstawie powieści pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Film przedstawia historię Janiny Duszejko, emerytowanej inżynierki, z zamiłowania astrolożki i wegetarianki. Akcja rozgrywa się w Sudetach gdzie dochodzi do serii morderstw, których ofiarami są myśliwi. Okoliczności ich śmierci są bardzo tajemnicze, a główna bohaterka wobec bezradności policji prowadzi własne śledztwo, którego wnioski są zaskakujące.

Film otrzymał siedem nagród w różnych konkursach m.in. został wyróżniony podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlin International Film Festival) nagrodą im. Alfreda Bauera i otrzymał statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia dla filmu fabularnego, który otwiera horyzonty sztuki filmowej. Polska premiera filmu odbyła się w lutym 2017 r. "Pokot" nie miał do tej pory premiery telewizyjnej. Film przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia.